top of page

PROGRAM WARSZTATÓW

 


 

 

 

 

1. Warsztat dla osób, które jeszcze nie grają, a chcą się nauczyć grać na didgeridoo


Warsztat dla osób, które chcą poznać możliwości i skalę wydobywania różnych rodzajów dźwięków oraz opanować metody nauki oddechu cyrkulacyjnego.

Prowadząca warsztat: Marta Sapierzyńska


2. Warsztaty dla początkujących graczy


Podczas warsztatu dowiecie się jak płynnie oddychać kołowo. Poznacie ćwiczenia, które wzmocnią przeponę i sprawią, że granie stanie się łatwiejsze i dużo przyjemniejsze. Dowiecie się co to są alikwoty i wokalizy oraz jak je można wykorzystywać. Dowiecie się co to jest wobbling oraz poznacie podstawy beatboxu, a na końcu zbudujemy pierwszy utwór w oparciu o to, czego się nauczyliście.

Prowadząca warsztat: Marta Sapierzyńska


3. Warsztaty dla zaawansowanych 


W prosty i przystępny sposób wprowadzą w tajniki prastarego australijskiego instrumentu: podstawowa modulacja dźwięków – drony, overtony, wydobywanie dźwięku praca z głosem i z głośnością, głosy zwierząt i wokalizy, zasady budowania kompozycji dźwiękowych w oparciu o rytm.

Różne techniki oddechu cyrkulacyjnego.
Improwizowany autorski warsztat w oparciu o lata wspólnego grania i pasji instrumentalnej.
Prowadzący warsztat: Rafał "Ruffus" Libner oraz Łukasz "Luka" Hołuj


4. Budowa, technologia i konstrukcja didgeridoo

 

Omówienie podstawowych zasad konstruowania didgeridoo w oparciu o wykorzystanie różnych gatunków drewna. określone tonacje, przykłady, porównania i analizy. Wykorzystywanie odpowiednich proporcji, ustniki, kanały i wyloty. Metody strojenia didgeridoo oraz dopasowywanie go do odpowiedniej techniki gry.
Prowadzący warsztat: Jakub Pieleszek


5. Warsztaty-Wykłady Didjeridu: tradycyjnie i nietradycyjnie.


Co to znaczy: tradycyjne wykorzystanie instrumentu rytualnego? Pokaz i próba muzyczna. (Panel dyskusyjny dla wszystkich osób zainteresowanych) Prowadzący warsztat: Martek Styczyński


6. Warsztaty otwarte (bezpłatne) dla dzieci.


Co to takiego gadający patyk? Jak można rozpocząć naukę gry na didgeridoo? Wydać pierwszy dźwięk i rozwijać swoją muzyczną przygodę z dźwiękami didgeridoo.
Prowadzący warsztat: Jakub Pieleszek


 

 

 

INSTRUKTORZY

 



Marek Styczyński


żywa legenda polskiej muzyki awangardowej, współzałożyciel grup Atman i Projekt Karpaty Magiczne. Jako pierwszy w kraju w latach 80 wykorzystuje scenicznie didgeridoo. Muzyka uprawiana w ramach Projektu nawiązuje do jazzowych innowacji sonicznych i strukturalnych inspirowanych brzmieniami etnicznymi, a także minimalistycznej odmiany ambient i environment music, nie stroniąc od avant popu oraz posługując się idiomami muzyki tradycyjnej Europy Środkowej i Wschodniej.

Rafał "Ruffus" Libner


Muzyk i podróżnik, na didjeridu gra od 1998 roku. Nagrywa i występuje z Radio Samsara, Nell' Ambientes, Balanda Didjeridoo Duo, współpracuje także z krakowskim "Teatrem Starym" – rola muzyka didjeridu w "Factory 2" Krystiana Lupy, grupą opowiadaczy "Studnia O", Storia Theurgica Dynamic Multimedia Project, występował także z Gadającą Tykwą, podczas licznych pobytów w Nepalu koncertował i nagrywał z Shyam Nepali Group. Solowy projekt sygnuje: "Travelling Didjeridoo" często jako podkładu video używając kręconych przez siebie, powstających podczas azjatyckich podróży filmów drogi.

Łukasz "Luka" Hołuj


Na didgeridoo gra od 1995, zajmuje się również budowaniem instrumentów z drewna i kompozytów. Współtworzy jeden z pierwszych duetów didgeridoo w Polsce Balanda Didjeridoo duo. Od 2008 współpraca z „Teatrem Starym” w Krakowie w spektaklu „Factory 2” w reżyserii Krystiana Lupy. Brał udział w licznych Festiwalach międzynarodowych. Na swoim koncie ma udział w wielu projektach muzycznych „Syrbski Jeb” „Klangor” nagraniach płyty „Raga Praga” zespołu „Yerba Mater” nagraniach do muzyki Michała Lorenca do filmu D.Jabłońskiego „Wino Truskawkowe” udział w nagraniach do muzyki Krzesimira Dembskiego do filmu „Stara Baśń.

Jakub Pieleszek


Artysta malarz, muzyk i performer, zajmuje się eksperymentalnym badaniem dźwięków. Założyciel pracowni Dijdrak jednej z najdłużej funkcjonującej pracowni specjalizującej się budowaniu didgeridoo w Polsce. Od 2001 roku wykonuje i konstruuje didgeridoo wykorzystując do tego celu własne rozwiązania i różne technologie. Współtwórca projektu: Kookaburra duetu didgeridoo oraz projektu solowego „Tam, gdzie wybijają źródła”. Współpracował również z teatrami: Lustra Strona Druga, Teatr Snów, Pieśń Kozła.

Marta Sapierzyńska


Multiinstrumentalistka, animator kulturalny, na didgeridoo gra od 2006roku. Tworzy muzykę wykorzystując jedynie własny głos i instrumenty pierwotne, archaiczne dźwięki towarzyszące kulturom świata inspirując się współczesnymi technikami tworzenia muzyki. Kształciła się pod okiem wybitnych muzyków w dziedzinie muzyki perskiej i indyjskiej, tradycji kultur słowiańskich oraz afrykańskich. Jest autorką projektu "Oddechy" adaptacji tradycyjnych polskich pieśni ludowych na instrumenty archaiczne i historyczne. Współzałożycielka zespołu Mayatri. Autorka i pomysłodawczyni Jam Session w Gdańsku - niezależnej sesji improwizacyjnej otwartej dla muzyków zawodowych, jak i amatorów.

bottom of page